Zrzeszenie
"Dwa pokolenia zielonogórskiego STARTU"
Zielonogórski "Start" powstał w 1965 roku jako Międzyspółdzielniane Ognisko Kultury Fizycznej Inwalidów, jedna z 17 jednostek organizacyjnych Rady Głównej Zrzeszenia Sportowego "Start" Warszawa. Współtwórcą sportu niepełnosprawnych na Ziemi Lubuskiej był RYSZARD SAWICKI, który był wiceprezesem Zarządu d/s sportowych powstałego MOKFI. Był twórcą i inicjatorem wielu cennych przedsięwzięć. Do końca swojego życia odgrywał bardzo ważną rolę w sporcie osób niepełnosprawnych w Polsce, był wzorem dla nas wszystkich. MOKFI "Start" swoją działalność opierało na Kołach Sportowo - Turystycznych przy spółdzielniach inwalidów na terenie całego województwa. Głównymi kierunkami działania były: gimnastyka lecznicza, gimnastyka podczas przerw w pracy , zajęcia sportowe popołudniowe, organizacja turnusów rehabilitacyjnych, zawodów sportowych i turystycznych. Najważniejszy jednak był sport inwalidów, gdzie reprezentacja województwa odnosiła znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej i krajowej.
Najbardziej wyróżniającym się sportowcem w początkowych latach istnienia zielonogórskiego "Startu" był: KAZIMIERZ PARUZEL - zawodnik z podwójną amputacją podudzi, który był reprezentantem Polski w pływaniu i lekkiej atletyce. Zdobył wiele medali na imprezach międzynarodowych, w tym na Igrzyskach Paraolimpijskich - Toronto 1976. Uzyskał jako jedyny zawodnik niepełnosprawny tytuł "Sportowca 25-lecia ZS "Start" Warszawa w 1978 roku. Wysoki poziom w tamtych latach reprezentował zespół piłki siatkowej pod wodzą trenera Ryszarda Sawickiego, zdobywając wielokrotnie tytuł Mistrza Polski. Byliśmy organizatorem ważnych wydarzeń sportowych: VII Ogólnopolskie Igrzyska Sportowe Inwalidów(1976), Mistrzostwa Polski w pływaniu (1975, 1977, 1980), Puchar Polski w piłce siatkowej i najważniejsza impreza: Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej (Drzonków 1989).
W 1989 roku przestały istnieć struktury spółdzielcze na szczeblu centralnym i wojewódzkim. Likwidacja wielu spółdzielni inwalidów spowodowała brak finansowania działalności "startowskiej". Przetrwaliśmy ten trudny okres, umożliwiając funkcjonowanie ośmiu sekcjom sportowym: piłki siatkowej, lekkiej atletyki, pływania, strzelectwa sportowego, tenisa stołowego, podnoszenia ciężarów, szachów i goalballa. Od roku 1994 nazwa naszego stowarzyszenia brzmi Zrzeszenie Sportowo- Rehabilitacyjne "START".
Aktualnie realizujemy działalność w siedmiu sekcjach sportowych:
- LEKKA ATLETYKA
- TENIS STOŁOWY
- PIŁKA SIATKOWA
- PODNOSZENIE CIĘŻARÓW
- STRZELECTWO SPORTOWE
- PŁYWANIE
- BOCCIA
Prowadzone są systematyczne zajęcia sportowe, w których widoczne jest zaangażowanie wysoko wyspecjalizowanej kadry trenersko- instruktorskiej. Efektem tych działań są wartościowe wyniki sportowe osiągane przez naszych sportowców na arenie międzynarodowej i krajowej, powoływanie do kadry Polski w wielu dyscyplinach sportowych. Zawodnicy zdobywają medale Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach. Mając na uwadze nasze doświadczenie oraz profesjonalizm, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "START" w Warszawie od wielu lat zleca nam organizację prestiżowych imprez sportowych: Międzynarodowych Mistrzostw Polski w strzelectwie sportowym, piłce siatkowej, Drużynowych Mistrzostw Polski w tenisie stołowym, ogólnopolskich zawodów pływackich, zgrupowań kadry narodowej w w/w dyscyplinach sportowych itp. Realizujemy własne przedsięwzięcia organizując jako jedyne stowarzyszenie w województwie lubuskim wiele imprez sportowych i integracyjnych o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i lokalnym.
Stowarzyszenie od wielu lat utrzymuje kontakty międzynarodowe w tenisie stołowym, strzelectwie sportowym, piłce siatkowej: z Niemcami, Czechami, Słowację, Węgrami, Chorwację i Ukrainę. Z okazji "Dni Zielonej Góry - Winobrania" przeprowadzamy imprezy sportowe, które cieszą się powodzeniem.Zrzeszenie organizuje cykl imprez integracyjnych, w których rywalizuje młodzież niepełnosprawna i pełnosprawna zielonogórskich szkół w różnych dyscyplinach sportowych: strzelectwie sportowym, tenisie stołowym (Grand Prix Zielonej Góry), pływaniu, piłce siatkowej, bowlingu itp. Te przedsięwzięcia są bardzo wartościowe, dają możliwość integracji środowiska młodzieży z Zielonej Góry. Z uwagi na fakt, że ZSR "START" jest klubem wielosekcyjnym, zawodnicy niezbyt często spotykać się ze sobą. Taką możliwość dają im organizowane przez nas Spartakiady sportowo- rekreacyjne, na których spotykają się zawodnicy starsi i młodsi - dwa pokolenia. Te spotkania są bardzo wartościowe, są wyrazem szacunku dla wspólnych zainteresowań w zakresie sportu niepełnosprawnych.
Najlepsi zawodnicy:
Andrzej Greń - reprezentant Polski w podnoszenia ciężarów, usytułowany zawodnik. Wielokrotny Mistrz Świata, Europy (rekordzista Europy), Polski. Udział w czterech Igrzyskach Paraolimpijskich. Największy sukces: brązowy medal- Igrzyska Paraolimpijskie /Barcelona 1992/
Ewa Zielińska - lekka atletyka (skok w dal- w specjalistycznej protezie). Jest wicemistrzynią Świata,Mistrzynią Europy, IV miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich
- Ateny 2004, brązowy medal Mistrzostw Europy /2006/.
Piotr Grudzień - tenis stołowy - srebrny medal /drużynowo/ Mistrzostw Europy /2007/, Mistrz Polski indywidualnie i drużynowo.
Marek Trykacz - podnoszenie ciężarów- wicemistrz Europy juniorów, mistrz Polski juniorów, wicemistrz seniorów.
Michał Wypych, Bartłomiej Synowiec - czołowi zawodnicy reprezentacji Polski w piłce siatkowej. Wicemistrzowie Świata (2002), uczestnicy Mistrzostw Świata, Pucharu Mistrzostw Świata - Mistrzostwie Polski (2007).
Arkadiusz Koselnik - piłka siatkowa, uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich (Sydney 2000).
Jan Maliszak - piłka siatkowa, brązowy medalista Igrzysk Paraolimpijskich - Atlanta (1996).
Ewa Zimnicka, Zbigniew Zawiło - strzelectwo sportowe- reprezentanci Polski- udział w Mistrzostwach Europy (Brno 2003, Wrocław 2005, Suhl 2007).
Kamil Orwat - pływanie - kadra Polski seniorów, udział w międzynarodowych zawodach Dania, Niemcy - 2007).
Marta Małecka - pływanie-młodzieżowa kadra Polski, udział w międzynarodowych zawodach, (Anglia 2005, Niemcy 2007).
Jan Chełmicki - tenis stołowy- uczestniczył w międzynarodowych turniejach (Czechy, Słowacja - 2005, 2006).
Mirosław Kocięcki - czołowy zawodnik reprezentacji piłki siatkowej - Mistrz Polski 2007.
Zasłużeni trenerzy:
Osiągnięcia sportowe mają miejsce dzięki zaangażowanej, profesjonalnej pracy trenerów. Jest to doświadczona kadra szkoleniowców, która ma na swoim koncie duże sukcesy w sporcie osób pełnosprawnych, ale jednocześnie znająca doskonale specyfikację sportu osób niepełnosprawnych. Są to trenerzy:
Jerzy Walczak: (lekkoatletyka), Janusz Krulikowski (piłka siatkowa), Jacek Kaczmarek (tenis stołowy), Roman Szmajs (strzelectwo sportowe), Radosław Nitschke (pływanie), Łukasz Massalski (podnoszenie ciężarów),Łukasz Tarnawski (boccia).
Największe znaczenie ma dla nas obecnie i w przyszłości pozyskiwanie nowych zawodników, szczególnie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, co ma miejsce na organizowanych przez nas imprezach sportowo- integracyjnych oraz obozach w ramach "Sportowych wakacji". Wiele satysfakcji srawia szkolenie i usprawnianie poprzez sport najmłodszych zawodników, w szczególności sekcji pływania. Wiążemy z nimi wielkie nadzieje na przyszłość widząc ich zaangażowanie i widoczny postęp w wynikach sportowych. Liczymy na dalszy prawidłowy rozwój wszystkich sekcji sportowych w tym nowo powołanej - BOCCI. Największe nadzieje wiążemy z powoływaniem zawodników do kardy narodowej i osiąganiem przez nich wyników sportowych w prestiżowych imprezach sportowych na arenie krajowej i międzynarodowej.
Prezes Zarządu ZSR START Zielona Góra
Danuta Tarnawska